"Марсель" сыграл вничью с "Реймсом" в матче чемпионата Франции

© AFP 2021 / NICOLAS TUCATMarseille's Spanish defender Alvaro Gonzalez (L) fights for the ball with Reims' Bissau-Guinean midfielder Moreto Cassama during the French L1 football match between Olympique de Marseille (OM) and Reims at the Velodrome Stadium in Marseille, southeastern France, on December 19, 2020. (Photo by NICOLAS TUCAT / AFP)
Marseille's Spanish defender Alvaro Gonzalez (L) fights for the ball with Reims' Bissau-Guinean midfielder Moreto Cassama during the French L1 football match between Olympique de Marseille (OM) and Reims at the Velodrome Stadium in Marseille, southeastern France, on December 19, 2020. (Photo by NICOLAS TUCAT / AFP) - РИА Новости, 1920, 19.12.2020
МОСКВА, 19 дек - РИА Новости. "Марсель" сыграл вничью с "Реймсом" в матче 16-го тура чемпионата Франции по футболу.
Встреча, прошедшая в субботу в Марселе, завершилась со счетом 1:1. На 20-й минуте автоголом отметился защитник хозяев Юто Нагатомо. На 45-й минуте отличился футболист "Марселя" Флориан Товен.
"Марсель" с 28 очками занимает четвертое место в Лиге 1, "Реймс" с 14 баллами идет 16-м.