"Ювентус" вышел в четвертьфинал Кубка Италии

© AFP 2020 / MARCO BERTORELLOJuventus' Tunisian midfielder Hamza Rafia (C) celebrates after he scored during the Italian Cup (Coppa Italia) round of sixteen football match Juventus vs Genoa on January 13, 2021 at the Juventus stadium in Turin. (Photo by Marco BERTORELLO / AFP)
Juventus' Tunisian midfielder Hamza Rafia (C) celebrates after he scored during the Italian Cup (Coppa Italia) round of sixteen football match Juventus vs Genoa on January 13, 2021 at the Juventus stadium in Turin. (Photo by Marco BERTORELLO / AFP) - РИА Новости, 1920, 14.01.2021
МОСКВА, 14 янв - РИА Новости. Туринский "Ювентус" в дополнительное время победил "Дженоа" в матче 1/8 финала Кубка Италии по футболу.
Встреча, прошедшая в Турине, завершилась со счетом 3:2 в пользу хозяев, в составе которых голы забили Деян Кулусевски (2-я минута), Альваро Мората (23) и Хамза Рафья (105), у генуэзцев отличились Леннарт Чиборра (28) и Филиппо Мелегони (74).
"Ювентус" в четвертьфинале Кубка Италии сыграет с победителем противостояния "Сассуоло" - СПАЛ.